Centralna banka BiH: Smanjen deficit tekućeg računa

Bez autora
Oct 07 2012

Deficit tekućeg računa za drugi kvartal ove godine, prema podacima Centralne banke o platnobilansnim transakcijama za ovaj period, bio je 901 milion KM i manji je za 8,2 odsto u odnosu na isti kvartal prošle godine. Ostvaren je visok priliv stranih direktnih investicija u BiH u drugom kvartalu, u iznosu od 491 milion KM, dok su devizne rezerve smanjene za 230 miliona KM. Kumulativni iznos deficita tekućeg računa za prvu polovinu ove godine dostigao je 1,75 milijardi KM, što je u poređenju sa istim periodom prošle godine povećanje od 10,6 odsto. Ohrabrujući je i prekid trenda pogoršanja deficita iz prvog kvartala, kada je, usljed izrazito niskog robnog izvoza, deficit bio neuobičajeno velik - 853 miliona KM. Centralna banka BiH je uvela nove metodološke standarde prilikom rada u ovoj oblasti, kao jedna od prvih institucija u Evropi, jer zemlje EU planiraju njihovo uvođenje od 2014. godine, a u svijetu su to do sada učinili samo Australija i Brazil.

Centralna banka BiH: Smanjen deficit tekućeg računaDeficit tekućeg računa za drugi kvartal ove godine, prema podacima Centralne banke o platnobilansnim transakcijama za ovaj period, bio je 901 milion KM i manji je za 8,2 odsto u odnosu na isti kvartal prošle godine, saopšteno je u petak iz CB BiH.

- Ostvaren je visok priliv stranih direktnih investicija u BiH u drugom kvartalu, u iznosu od 491 milion KM, dok su  devizne rezerve smanjene za 230 miliona KM. Kumulativni iznos deficita tekućeg računa za prvu polovinu ove godine dostigao je 1,75 milijardi KM, što je u poređenju sa istim periodom prošle godine povećanje od 10,6 odsto - navodi se u saopštenju.

Dodaju da je ohrabrujući i prekid trenda pogoršanja deficita iz prvog kvartala, kada je, usljed izrazito niskog robnog izvoza, deficit bio neuobičajeno velik - 853 miliona KM.

Iz Centralne banke BiH saopšteno je i da je ova banka uvela nove metodološke standarde prilikom rada u ovoj oblasti, kao jedna od prvih institucija u Evropi, jer zemlje EU planiraju njihovo uvođenje od 2014. godine, a u svijetu su to do sada učinili samo Australija i Brazil.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik